Chov ježka bělobřichého 


Ježek je noční tvor, hmyzožravec, a i když tak nevypadá, tak dost rychlý běžec s povahou dost podobné kočce. Nenaučíte ho být denním tvorem, není pro něj vhodné krmení pouze granulemi a konzervami, nebude mu stačit jen malinká klec a hlavně nejsou to jen hodná mazlivá klubíčka. 

Potrava 

Základní složka je samozřejmě hmyz, moučné červy, zofobasy, sarančata, šváby, cvrčci .. Hmyz by měl mít ježek nejlépe každý den, pokud budete krmit ježka pouze granulemi a konzervami z důvodu, že se hmyzu bojíte nejen, že bude zapáchat, ale rozhodně to nebude dobré pro jeho zdraví. Ježci mají totiž velkou spotřebu vlákniny, kterou nejlépe doplní z chitinových schránek hmyzu.

Mezi tučný hmyz hmyz patří moučné červy, zofobasy, ale i třeba sarančata. Mezi dietní a více výživný hmyz patří šváby a cvrčci. Je důležité, aby měl ježek vyvážený jídelníček jelikož dospělý ježek má sklony k obezitě. Pro mláďata cca do 6 měsíců je zase vhodná na "vykrmení" spíše tučný hmyz, ale určitě nepohrdnou jakýmkoli druhem hmyzu. Pozor pokud budete krmit pouze moučnými červy, bude se v ježkovi hromadit velký množství fosforu a je nutné doplnit vápník. 

Další složkou potravy jsou granule, existující sice granule přímo pro ježky, ale svým složením nejsou vůbec vhodné, dělané jsou píše pro venkovního ježka. Vhodné jsou tedy kvalitní kočičí granule, do cca 6. měsíce věku se ježek krmi granulemi pro koťata, které mají více tuku. Změnit ale granule je možné i trochu dříve pokud na ježkovi jde vidět, že už začíná až moc tloustnout, což jde poznat např. podle "hrbu" za krkem, kde se začíná ukládat tuk. Poté je vhodné přejít na granule pro kastráty, které mají nízké % tuku. Granule mají ježci nonstop v misce a to hlavně mláďata, která se přes den častěji budí na nějakou tu půlnoční sváču a až na večer přidáváme to co se kazí nebo zdrhá. Tuk v granulích by měl být cca do 12% a obsah bílkovin alespoň 30%, granule s obsahem již 40% a více vhodné nejsou, protože by to byla příliš velká zátěž na ledviny. V popisu složení by mělo být na prvním místě hlavně maso a masokostní moučky. Ve složení by neměla být rybí složka, nejsou schopni ji zpracovat.

Vhodné granule např jsou Josera, Happy Cat, Applaws (avšak pozor jsou trochu tučnější), Fair Cat Safe, Nativie, Meowing Heads     ...

Doplňky stravy může být vařené neochucené kuřecí, krůtí, kachní, hovězí maso, vařené vajíčko nebo smažené na sucho bez ochucování, v dospělosti může ježek dostat i občas holátko, vařené kuřecí krky a konzervy, avšak pozor mají vysoké % vlhkosti a může ve větším množství způsobit průjem. Vhodné značky jsou např. Animonda Carny, Brit Care, Applaws, Ontario.. Jako občasný pamlsek může být i sušený hmyz, ale při větším množství může ježka ucpat. Momentálně udělali i nový pamlsek pro kočky - Ontario masové pasty. Pokud trpí ježek průjmy je možné dát i malé množství vařené rýže

Z ovoce a zeleniny není vhodné přímo pro ježka nic, ale pokud to chcete ježkovi dopřát nakrmte tím hmyz (žádné citrusy).

Ubikace 

Základním pravidlem pro ubikaci ježka je žádná klec/pletivo (pokud se správně nezabezpečí pro ti lezení např. plexisklem) a dostatečná velikost min. 0,4m2 podlahové plochy dle pravidel registru. Rozměrově je to 90x40cm, ale představivosti se meze nekladou a pokud zajistíte minimum podlahové plochy i s jiným rozměrem, tak je to dostačující, nejlepší je samozřejmě čím větší tím lepší. Ježek je poměrně akční zvíře a pokud si můžete dovolit větší rozměry, tak proč ne. 

Je mnoho typů ubikací a já začnu nejspíše u těch nejjednodušších - Ikea box v největší velikosti je nenáročný na údržbu, pro ježka dostačující, ale určitě by bylo lepší třeba i propojit 2 boxy instalatérskou trubkou.  Do boxu je i vhodné udělat menší dírky na odvětrávání, aby se zde nezdržovala vlhkost.  Další možností je Ferplast Duna Maxi, který má rozměry 99x51,5x36cm, je to celoplastový box také nenáročný na údržbu. Další možností je si ubikaci vyrobit sami doma, dá se předělat třeba nějaká skříň, komoda, peřiňák nebo nakoupit nový  materiál třeba osb desky. Co se týče předělání nábytku, tak vetšinou stačí dát do spod ubikace a na boky alespoň 15cm na výšku lino. Obrousit ostré a nevhodné části, pokud chcete natírat, tak hlavně použijte barvu s atestem na dětské hračky. Na dvířka můžete použít třeba i plexisklo nebo na míru dělané sklo. Nesmíte ani zapomenout na správné odvětrávání. Další možností ubikace jsou terária - dle mého jsou lepší dřevěné než třeba sklo, myslím, že může být pak studené, ježkovi to může i klouzat. 

Do čeho rozhodně ježka neubytovat je např. klec, ježci rádi lezou a mřížích je to pro ně ideální, ale problémem je, že ježek nemůže poté slézt dolů a spadne což pro ně může být nebezpečné. Další špatnou ubikací je třeba i akvárium, které nemá žádné odvětrávání a poté hrozí větší riziko např. plísně a má i stejné nevýhody jako skleněné terárium. 

Pokud budete nějakým způsobem přidělávat patro se schůdky, tak rozhodně přidejte i plot, ježek špatně vidí a pokud spadne z menší výšky bývá to pro něj mnohem horší, než když spadne z větší výšky, protože se nestihne zabalit.

 Podestýlka

Podestýlek je obrovský výběr, ale každému vyhovuje něco jiného. U nás s ohledem na spotřebu používáme hobliny Probiobed v kombinaci s peletkama Pets Dream. Důležité aspekty podestýlky však jsou bezprašnost a sterilizace. Bohužel podestýlka je jedna z možností jak si můžete domů přinést nějaké parazity. 

Piliny - nejsou úplně vhodné z důvodu vyšší prašnosti, navíc kvůli jejich jemnosti je i možné, že ježek jednu omylem sní a může to pro něj mít špatné následky (u nás to bohužel jednou skončilo výhřezem střeva a následným úmrtím mláděte) 

Hobliny - bezprašné, sterilní, ježkovi se v nich dobře chodí, savé, samozřejmě také záleží na značce(vhodné jsou např, Probiobed, German Horse, Extra Large Flakes Labet)

Asan - na této podestýlce nevidím mnoho pozitivního, cenově se to určitě nerovná kvalitě, sám o sobě zapáchá, ježkovi se v tom špatně chodí, ale pokud i přesto ho chcete používat, tak si vyberte verzi bez aloe, které je toxické pro ježky 

Savé podložky, fleece deky - řekla bych, že je to jedna z lepších voleb, nenáročné, nijak extra zapáchající a pohodlné, zde je fajn mít ježka naučeného na záchudek 

Vhodné do záchudku jsou právě papírové peletky Pets Dream nebo třeba kočkolit, avšak rozhodně ne silikáty, ale bentonit. Osobně si dávám pozor než nějaký koupím, protože jsou 2 barvy , více mi vyhovuje šedý, který nebarví ježkum bodliny jako hnědý bentonit. Ježečka je docela jednoduché naučit na záchod - stačí sbírat trus a skládat ho právě za záchudku, ježci sami o sobě bývají docela čistotní a chodí většinou do jednoho rohu, takže potom stačí dát jen záchudek do onoho rohu. 

Vybavení ubikace 

Jednou z mnoha nutností je domeček nebo tulipytlík, prostě nějaké místo, kde se přes den schoulí a vyspí do růžova. Je mnoho možností co vymyslet, někdo používá dřevěný/plastový domeček(může se i vycpat kousky. fleece deky/ tulipytlíkem), háčkovaný/pletený/ šitý tulipytlík, šitý domeček/iglů/tunel...Je mnoho lidí, kteří tyto potřeby vyrábí. 

Další potřebou je kolotoč-drátěný kolotoč k ježkovi rozhodně nepatří, protože by se mu mohla zaseknout tlapka do mřížky. Dobré kolotoče jsou např. létající talíře, kolotoč Savic Rolly Giant nebo taky po domácku vyrobený kolotoč. Minimalní průměr kolotoče je 27,5cm.

Misky jsou lepší vyšší a to hlavně kvůli krmení živým hmyzem, a proto jsou i misky s ohnutým okrajem. Vhodné hračky jsou např. pro kočky popř. menší hračky pro psy, můžete si i vyrobit látkové bužírky.

Povaha ježka

Důležité je vyvrátit, že je jakýkoliv rozdíl mezi samcem a samicí žádný není! Jde pouze o různé povahy, ale na to určitě nemá vliv pohlaví(týká se to i zápachu, velikosti, vzhledu, prostě samce od samice na první pohled nijak nerozeznáte). Každý ježek je naprosto jiný, do budoucna je občas dost těžké předvídat jeho povahu, záleží na hodně aspektech jako např. pach prostředí , pach majitele, zvuky, manipulace, dostatečný kontakt a hlavně výměna bodlin. Je možné, že si s ježkem u chovatelky sednete a nakonec si přivezete fučavou kouli. Ježek se řídí hlavně čichem, takže to může mít spoustu důvodů - pach krému na ruce, mýdlo, prací prostředky, osvěžovač vzduchu...

Ne každý ježek se stane mazlíkem, někteří prostě takový jsou, někteří se dají ještě vymazlit a někteří jen potřebují svůj prostor a péči. Téměř nikdy nejde dopředu potvrdit jakou bude mít povahu, protože hodně ježka ovlivní péče v průběhu výměny bodlin. Ježek mění bodliny několikrát cca do půl roka, je to pro ně bolestivý, svědivý, celkově nepříjemný, ale každý ježek to vnímá jinak. Mám ježky, u kterých jsem ani nevěděla, že nějaká výměna probíhá a pak taky ježky, kteří mi to dávali pěkně sežrat. I přes to je ale důležité se mu věnovat každý den a pomalu postupovat. Ježek je zvíře, které je náladové a naprosto nepředvídatelné.

Další typickou věcí co ježek dělá je "házení sliny" na záda, ježek si takto ukládá pachy. Pokud ochutná/ucítí něco nového, tak ježek začne hodně slinit a pak slinu hodí na záda. Nejčastěji to dělají mláďata ať už u chovatele nebo až u nového majitele.

Dalším problémem může být kousání, ježci to nedělají z důvodu agresivity, ale z důvodu ukládání pachů. Pokud to pokračuje delší čas, tak jediné řešení je na něj cáknout trošku vody. Aby jste se kousnutí vyhli, je dobré ježka mít na ruce s hlavou směrem k dlani a ne k prstům. Pokud chce ježek kousnout, jde to zpravidla poznat podle náhlého olizování. Po kousnutí většinou následuje "házení sliny".

 Veterinární péče 

Určitě je dobrý ještě před pořízením sehnat veterináře, který opravdu ježkům rozumí a neplete si ježka bělobřichého s ježkem venkovním. Pokud se náhodou u takového veterináře ocitnete, tak si dávejte pozor na to co ježkovi chce píchnout, injekce se ježkovi podávají pouze v případě pokud už není žádná jiná možnost. Navíc veterinář, který není specialista může ježkovi podat i něco co bělobřicháč prostě nemůže jako např oblíbený omyl Ivermectin podávané především při parazitarním onemocnění nebo některé druhy antibiotik. 

V rámci prevence se doporučuje alespoň 1x za rok koprologie (vyšetření trusu), jinak žádné očkování pro ježky není.

Zde si popíšeme některé nejčastější problémy

Plíseň - kožní onemocnění, projevuje se zarudlými a svědivými místy na kůži, suchá kůže, infekční (možnost přenosu na jiné zvířata a majitele - vetšinou důvod "alergií" na ježka), rozhodně na ježka nepatlejte žádné lidské mastičky na mykozy, stačí si zajít tentokrát k jakémukoliv veterináři pro Imaverol(po smíchání s vodou vznikne roztok, kterým se ježek polévá a později nejlépe mimo ubikaci nechat zaschnout a nesplachovat), také se používá roztok hypermanganu, je nutné koupel alespoň 3x opakovat

Svrab - infekční, parazitární onemocnění, způsobené Zákožkou svrabovou, projevuje se také suchou kůží, zarudlými a červenými místy na kůži, zde je také nutná návštěva veterináře - diagnostikuje se pomocí hlubokého kožního seškrabu, poté veterinář doporučí vhodnou léčbou, která je jedině Stronghold pro koťata(rozhodně si nenechejte píchat žádnou injekci - Ivermectin), kapička za krk, která je účinná na vnější i vnitřní parazity, je nutné opakovat léčbu 

Hibernace - málo kdo ví, že tento ježek rozhodně nehibernuje! pokud k tomu dojde, může dojít až k usmrcení ježka, počátek hibernace pozná i laik velice lehce, ježek je apatický, může mít až namodralou tlamu a typické je studené bříško a tlapičky, v tomhle okamžiku můžete udělat jen jediné a to ježka okamžitě zahřát, ať už si ho dát pod tričko nebo ohřát na topné folii, většinou jde hodně rychle vidět zlepšení, celkově platí, že minimální teplota pro chov ježka je 22C°, ale každý je jiný, jednomu tato teplota může stačit, ale někteří potřebují vyšší teplotu

 Zoohygiena 

Čištění ubikace by mělo probíhat nejpozději 1x do týdne, záchudek každý den nebo dle potřeby a velikosti ubikace. Je jasné, že ježek s minimálním rozměrem bude potřebovat čistit častěji než ježek s ubikací např. 150cm dlouhou. 

Co se týče prostředků používám osobně Sanytol nebo nově jsem objevila ruční parní čistič. Zhubí 99% běžných bakterií, některé parazity a to úplně bez chemie.

 

Sarah Farmhouse
Založeno v roce 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky